Ana Sayfa

Bilgisayar Eğitim CD

Bilgisayar Kitapları

 
Bilgisayar Dershanesi Eğitim Marketi
 
Adım Adım Web Eğitim Seti Adobe Flash Eğitim Seti


Photoshop Dersleri

Adobe Photshop CS-2 Eğitim Seti

Photoshop`ta Animasyon Yapımı

1.Başlamadan önce bu dersin photoshop 6.0 ve daha yüksek sürümleri kullananların uygulayabileceğini belirteyim.
İlk önce 250x100 boyutlarında backgroundu siyah olan yeni bir dosya açalım.
2.Sonra şekilde görüldüğü gibi çalışmamızı hazırlayalım.Her kırmızı noktayı ve her yazıyı ayrı bir layer kullanarak yapalım.(noktalar brush kullanılarak yapıldı.)Daha sonraki aşamalarda işimizi kolaylaştırmak amacıyla Layer kısmında bulunan katmanları (background hariç) görünmez yapalım.Bunu da şu şekilde yapıyoruz.Layer bölümünde katmanların yanında bulunan göz şekillerinin üstüne gelip bir kere tıklamamız yeterli olacaktır.Tekrar görünmesi için bir kere daha tıklamak gerekir.
3. İlk iki aşamayı geçtikten sonra sıra geldi hareketli gif aşamasına.Bunun için Photoshop`un File/Jump to-->Adobe ImageReady 3.0 a tıklıyoruz.Yeni bir program açılacaktır.
Eğer Animation bölümü yoksa Adobe ImageReady`de bulunan window menüsündeki show animation kısmına tıklayalım.Yeni gelen bölümdeki bazı butonların ne işe yaradığını aşağıdaki resme bakarak anlayabilirsiniz.
4.10 tane yeni frame oluşturalım.ilk framenin üstüne tıklayıp seçili hale getirelim.Genel olarak kural şudur framenin içide nelerin gözükmesini istiyorsak layer bölümündeki gözün bulunduğu yere tıklarız ve şeklin gözükmesini sağlarız.Biz ilk framenin içinde layer1 in gözükmesini istiyoruz.Sonra
ikinci frameye tıklayalım bu framede layer1 ve 2 nin gözükmesini istiyoruz.
3.framede layer1,2 ve 3`ü görünür yapın.
4.framede layer 1,2,3 ve 4 ü görünür yapın;
frame 5 te ise layer 1,2,3,4 ve 5 i görünür yapın.
6.framede sadece background rengi gözüksün.
7.framede F1 yazısı,
8.framede F1 Racing yazısı
9.framede ise Türkiye yazısı dahil olmak üzere tüm layerları görünür yapın.
10.frame ise 6.framedeki gibi sadece background rengi kalsın.Aşağıda animation framelerinin nasıl olacağını gösteren resme bakarsanız doğru yapıp yapmadığınızı anlarsınız.

5.Şimdi ise framelerin ne kadar süre görünür kaacağını ayarlayalım.Bu tamamen size kalmış bir olaydır.Bu ayarı yapmak için ilk önce frame seçilir sonra yukarıdaki şekilde gösterildiği zaman bölümüne sağ veya sol tıklanır.Açılan bölümde ister orada bulunan zamanlardan birini seçersiniz,istersenizde farklı zaman ayarı yapmak için other`a tıklayıp çıkan yere zamanı yazabilirsiniz.Unutmayın her frameyi seçili hale getirdikten (bunun için hangi frameyi yarlamak istiyorsanız ona tıklamanız yeretli olur) sonra zaman ayarı yapın.Benim yaptığım zaman ayarlarını yukarıdaki fotoğraftan görebilirsiniz.
6.Yaptığımız çalışmayı kaydetmek için file/save optimized as tıklanır açılan pencerede kayıt türü images only olarak seçildikten sonra kaydedilir.