Üye Kayıt Üye Giriş

Winzip Kullanımı


Winzip Kullanımı

WinZip, dosya sıkıştırma konusundaki her türlü ihtiyacınıza cevap verebilen faydalı bir programdır. Bu programı kullanarak dosyalarınızı sıkıştırabilir ya da sıkıştırılmış dosyaların içeriklerine ulaşabilirsiniz.

Dosya sıkıştırma işlemini öğrendiğinize göre, artık dosyaları WinZip ile sıkıştırmaya başlayabilirsiniz. Ancak öncelikle WinZip programına sahip olmanız gerekecek. "
www.winzip.com" adresini ziyaret ederek, programın deneme sürümünü ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

1- WinZip, daha önce sık sık bahsettiğimiz "shareware" programlardan birisidir. Yani programı indirip bilgisayarınıza kurduğunuzda, aslında deneme sürümünü elde etmiş olursunuz. İndirdiğiniz deneme sürümünü belli bir süre kullandıktan sonra, eğer program hoşunuza giderse tam sürüm programı satın almanız gerekecektir.

Programın kurulumu son derece kolaydır. Kurulum dosyasını internetten indirin ve bu dosyanın üzerine çift tıklayın. Ekrandaki talimatları izleyerek kurulum işlemini kolayca tamamlayabilirsiniz. Bilmeniz gereken, sadece "Express Setup" seçeneğini kullanmanız gerektiğidir. Bu seçenek, programı kurarken herhangi bir zorlukla karşılaşmanızı engeller.

Program, "Wizard" (Sihirbaz) ve "Classical" (Klasik) olmak üzere iki farklı ara yüze sahiptir. İlkinde, işlemler bir sihirbaz tarafından daha hızlı şekilde gerçekleşir. Ama WinZip'in sunduğu tüm özellikleri bu arayüzde bulunmanız mümkün değil. Özelliklerin hepsini bir arada görmek istiyorsanız, programın klasik arayüzünü kullanmalısınız.

2- Programı çalıştırmak için, masaüstünüze yerleşen WinZip simgesi üzerine çift tıklamalısınız. Eğer deneme sürümünü kullanıyorsanız, karşınıza kayıt yaptırmanız gerektiğini hatırlatan bir pencere gelecektir. Ayrıca program ilk kez başlatıldığında, "WinZip Tip of the Day" (günün ipucu) isimli küçük bir pencere açılır. Bu pencereyi kullanarak WinZip hakkındaki sayısız ipucuna ulaşmanız mümkün. Daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak isteyenler ise, programın yardım seçeneklerine baş vurabilirler

3- Programı sihirbaz modunda kullanıyorsanız, karşınıza ilk olarak ne yapmak istediğinizi soran bir pencere gelecektir. Yeni dosyaları sıkıştırabilir veya sıkıştırılmış dosyaları açabilirsiniz. Dilerseniz var olan sıkıştırılmış dosyaları güncellemeniz de mümkündür.

4- Diyelim ki internetten sıkıştırılmış bir dosya indirdiniz ve onu açmak istiyorsunuz. Bunun için WinZip programını çalıştırmanıza gerek yoktur. Dosyaya sağ tuş ile tıkladığınızda, karşınıza çıkan menüde sıkıştırılmış dosyalar ile ilgili komutların bulunduğunu göreceksiniz. Ancak herhangi bir zip dosyasına çift tıklamak da, dosyanın içeriğine ulaşmanız için yeterli olacaktır.

5- Dosya sıkıştırmanın en pratik yolu, WinZip ana ekranının üst bölümünde yer alan araç çubuğundan yardım almaktır. Bu çubuğun üzerinde göreceğiniz "New" simgesine tıklayın. Açılan pencerede oluşturmak istediğiniz zip dosyasına isim verin. Yine yeni bir diyalog penceresi açılacaktır. Burada sıkıştırmak istediğiniz dosyaları seçin ve "Add" düğmesine basın.

6- WinZip penceresinin ortasındaki boş bir alana farenin sağ tuşu ile tıkladığınızda, görüntülenen dosyaları isimlerine, boyutlarına veya ne kadar sıkıştırdıklarına göre sıralama şansına sahip olabilirsiniz.

7- Sıkıştırdığınız dosyaları sabit disk üzerinde nereye kaydettiğinizi unutursanız, araç çubuğundaki "Favorites" simgesine tıklamanız yeterlidir. Burada, sıkıştırılmış dosyaları içeren tüm klasörleri araştıracak bir pencere bulacaksınız.

8- WinZip sadece işletim sisteminizle değil, anti-virüs programınızla da uyum içinde çalışabilir. Bu sayede sıkıştırılmış dosyaların içeriklerini, henüz açılmadan virüslere karşı kontrol etmek mümkündür. Anti-virüs programınızı WinZip'e tanıtmak için, öncelikle "Options" menüsünden "Configuration" satırını seçin. Daha sonra "Program Locations" sekmesini açın. "Optional Virüs Scanner" bölümünü kullanarak virüs programınızın bulunduğu klasörü gösterin. Sıkıştırılmış bir dosyayı virüs taramasından geçirmek isterseniz, "Actions" menüsünden "Virüs Scan" komutuna baş vurabilirsiniz.

9- "Actions" menüsündeki "Check Out" seçeneği, sıkıştırılmış bir dosyayı açmaya ve burada bulunan dosyalar için "Başlat" menüsünde kısayol oluşturmaya yarar. Eğer bu seçeneği kullanarak herhangi bir zip dosyasını açarsanız, buradaki dosyalar farklı bir klasöre kopyalanır; "Başlat" menüsünde de kısayol simgeleri oluşturulur.

İPUCU: SELFEXTRACTOR

Windows 98 gibi eski bir işletim sistemini kullanan ve WinZip programına sahip olmayan bir arkadaşınıza sıkıştırılmış dosya gönderecekseniz, WinZip'in "SelfExtractor" özelliğine (kendiliğinden açılan dosya oluşturmaya yarar) baş vurabilirsiniz. Fakat bu özellik, programın deneme sürümünde yer almamaktadır.

Bunun için tam sürüm programı satın almalısınız. Ayrıca "
www.winzip.com" adresinde, sadece bu iş için tasarlanmış "SelfExtractor" adlı bir program da bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

Bilgisayar Dershanesi Ders Sahibi;
Bilgisayar Dershanesi

Yorumlar

Yorum Yapabilmek İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.

ETİKETLER